25 Aralık 2018 Salı

Tuzun Zararları Nelerdir

25 Aralık 2018 Salı
Tuzun Zararları Nelerdir
Yemeklere lezzet kattığı doğru. Kışlık salamuraları, konserveleri korumak için kullandığımız da doğu. Ama tuzun zararları nelerdir konusunda yeterince dikkatli davranmadığımız kanaatindeyim. Bazen yemeğin tadına bile bakmadan tuzluk ele alınır ve serpiliverir yemeğin üzerine. İşte yanlış burada. Tuz kullanımında yetince hassasiyet göstermeliyiz. Çünkü tuz bir besin ya da gıda maddesi değildir. Klor ve sodyumdan oluşan bir bileşendir. Uzmanlar günlük olarak ortalama 5 gr kadar tuz tüketiminin yeterli olduğunu söylerken yapılan araştırmalar günlük kullanımda bu oranın 16-18 grama kadar çıktığını gösteriyor. Peki aşırı tuz tüketimi sonucunda vücudumuza neler oluyor?

Tuzun Zararları Nelerdir?

 • Tuz kalbin ritmini bozar, kalp yetmezliği ve kalp krizi için risk unsurudur.
 • Kan basıncını dolayısıyla tansiyonu yükseltir.
 • Astım krizlerine neden olur.
 • Mide kanserinde etkendir. Sodyumdan yüksek beslenme şekli mide mukozasına zarar verirken hasarlı mukozada kanser gelişmesine neden olabilir.
 • Vücuttaki kalsiyumun atılmasına sebep olur. Bu da dolayısıyla ileriki aşamada kemik erimesine sebep olacaktır.
 • Vücuttaki kalsiyumun idrar ile atılması sonucu böbrek taşları oluşumuna da neden olabiliyor tuz. Böbrek taşları ise enfeksiyon ve idrar yollarında tıkanmaya neden olabilir.
 • Böbreklere zarar verir. Böbreklerin atamadığı fazla tuz vücutta toplanır. Vücudun tuzu atmak için deri altına ve eklemlere gönderdiği su tuzla birleşerek sertleşir ve oraya yerleşir. Devamında romatizmal rahatsızlıklar ve kireçlenmeler başlar.
 • Aşırı tuz tüketimi beyin damarlarında sertleşmeye, dolayısı ile damar yapısını bozarak demansa neden olabilir.

Tuzun Zararlarına Karşı Alınabilecek Önlemler:

 • Öncelikle tuzun zararları başlığı altındaki maddeleri mutfakta görülür bir yere asın.( Ben öyle yaptım.)
 • Yemekleri mümkün olduğunca yeter miktarda tuz ekledikten sonra baharat ile lezzetlendirin.
 • Sofraların baş tacı tuzlukları rafa kaldırın.
 • Yemeğin tadına bakmadan tuz serpme alışkanlığınız varsa hemen bırakın.
 • Sevdikleriniz için onlarla birlikte geçireceğiniz daha sağlıklı ve daha uzun bir ömür hayal edin.
 • Hazır soslardan (ketçap, mayonez gibi) uzak durun.
 • Salamura besinler (zeytin, peynir, turşu) korunabilmesi ve uzun süre dayanabilmesi için yüksek miktarda tuz içerirler. Daha az tüketin veya tüketeceğiniz kadarlık kısmı ambalajından çıkardıktan sonra suda bekletip yıkayın.
 • Günlük tuz alımının 5 gr ile sınırlandırılması gerektiği düşünülürken, besinlerin içerinde doğal olarak var olan tuz miktarı da gözardı edilmemelidir. Bazı besinler doğal olarak tuz içerirler. Örneğin; enginar, ıspanak ve kereviz. Bu besinleri pişirirken daha az tuz ilave edin.
 • Şarküteri ürünleri, işlenmiş etleri (salam, sosis, sucuk), cipsleri daha az tüketin. Veya tüketmeyin.
 • Kararlı olun. Ve sevdiklerinizi bu yönde etkileyin.
 • D vitamini önemli bir unsur sağlığımız için. Eksikliğinde ne gibi belirtiler görülür? D vitamini eksikliğinin tedavi edilmesi neden önelidir? Bu soruların cevabını D Vitamini Eksikliği Belirtileri başlıklı yazıda bulabilirsiniz.
 • Sağlıklı günler dilerim.


"Tuzun Zararları Nelerdir" için 17 yorum:

 1. Ne tuzlu ne tuzsuz olmuyor işte.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, maalesef.. Zararlarına rağmen tüketiyoruz tuzu. Ama dikkat etmemiz lazım.
   Teşekkürler..

   Sil
 2. tansiyonum çıkınca tuzu hayatımdan çıkarmak zorunda kaldım elma sirkesi ve tatlı/acı pul biber imdadıma koştu...çok faydalı bir yazı olmuş ...teşekkürler...sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun. Elma sirkesi ve pul biber de tuza güzel alternatif olmuş. Keşke vücudumuz hastalık sinyalleri vermeden önce tuzu hayatımıdan çıkarabilsek. Ben de kısmaya çalışıyorum. Çocuklarıma yemeklere ekstra tuz serptirmemeye çalışıyorum.

   Sil
 3. Tuzun eksikliğide iyi olmuyor aslında,ama ben çok dikkat ediyorum yinede tüketmemeye,himalaya kullanıyorum aslında evde o da ne kadar tuz ne kadar tuz değil meçhul :) ❥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fazlasından sakınıyoruz aslında. Tuz yine de bir ihtiyaç ve illa ki kullanıyoruz..
   Çok teşekkürler..
   Sevgiler..

   Sil
 4. Günlük 5gr olması gereken tuz oranı 20 lere dayanması çok kötü 👎 ama maalesef ki bu yanlışı hepimiz yapıyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen gereksiz yere yemeğe tuz attığımız da oluyor. Bunlara dur demek gerek.. Teşekkürler..
   Sevgiler..

   Sil
 5. Tuzun zararlarını büyük bir dikkatle okudum, tuzlukları rafa kaldırma fikri şahane bence. :) Köy peynirleri vardır bol bol tuzlanır ve bidona basılırlar. Onları uzun yıllar boyunca çok tükettik. Yemeden önce ince ince dilimleyip suda bekletirdik ki tuzları gitsin. Bu işlemi yaparak meğer bilmeden ne çok hastalığın önüne geçiyormuşuz...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tuz konusunda gerçekten bir şeyler yapmak gerekiyor. Sağlığı ciddi derecede tehdit eden bir unsur tuz. Ben özellikle çocuklarımı uzak tutmaya çalışıyorum. Onlara da bazen lezzetli geliyor tuzlu bir şeyler yemek. Alışkanlık kazandırmam gerek..
   Teşekkürler..
   Sevgiler..

   Sil
 6. Yemeğin tadına bakmadan tuz atma alışkanlığımı bıraktım çok şükür:) Tuzun zararlarını okuyunca korktum, daha da azaltmaya çalışayım. Ben de tuzun zararlarını mutfağa bir yere assam iyi olacak. Tavsiyelerin ve verdiğin bilgiler için teşekkürler canım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir yerlere asıp direk olarak göze çarpınca caydırıcı etkisi oluyor. Dikkat etsek de ne kadar azaltırsak o kadar iyi. Sağlık açısından ileriye yatırım yapmanın önemini kavradığımdan beri daha dikkatli olmaya çalışıyorum..
   Çok teşekkürler..
   Sevgiler..

   Sil
 7. Tuzun zararlarını genelde görmezden geliyoruz. Çok harika bir yazı olmuş. Bu konuda daha bilinçli olmalıyız bence.

  YanıtlaSil
 8. Tuzun zararları en çok ilerleyen yaşlarda ortaya çıkıyor. Tuz kullanımında dıkkat edilmesi gerekenler başlığında da çok değerli bilgiler paylaşmışşınız. Salam, sosis gibi yiyeceklerden uzak durmak için işte bir sebep daha, eve sokmamak lazım bu ürünleri.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet kesinlikle şarküteriye dikkat etmek gerek. Azaltmak ve hatta tüketmemek gerek.. Ama bazen çocuklar seviyor diye alıyoruz maalesef..

   Sil

En Nefis Tariflerim Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır...