14 Haziran 2019 Cuma

Ana Sayfa » , , , , , » Aşlama Nasıl Yapılır Meyan Kökünün Faydaları

Aşlama Nasıl Yapılır Meyan Kökünün Faydaları

14 Haziran 2019 Cuma
Aşlama Nasıl Yapılır

Aşlama Nasıl Yapılır Meyan Kökünün Faydaları

Aşlama şerbeti, bir diğer adı da meyan kökü şerbeti olan bu içecek güney illerinde, özellikle de Adana'da çok tüketilen bir içecektir. İnsanların sıcaklarla baş etmeye çabaları sonucunda serinletici etkisi ile gönüllere taht kurmuş bir içecek olan aşlama nasıl yapılır bakacağız bu yazımızda. Yalnızca su ve meyan kökü kullanılarak hazırlanır. Kendine has bir tadı ve lezzeti vardır. Serinleticidir. Yaz aylarında aranılan bir içecektir.. Evde hazırlanabildiği gibi, sokakta da seyyar satıcılar tarafından satılmaktadır... Hafif buruk bir tadı vardır. Önceleri yadırgasam da alıştıktan sonra çok sevdiğimi söyleyebilirim. Ne tatlı, ne de acı.. Tam da içilesi bir kıvamı var aslında. Yalnız demleme süresini çok uzun tutmamak gerekiyor. Fazla bekletilen meyan kökü şerbeti, sert ve acı bir tat alır. Adana'nın bir diğer serinletici tatlısı olan bici bici tarifini de sayfamızda bulabilirsiniz.
Meyan kökü oldukça faydalı bir bitkidir. Ama şerbetinin gereğinden fazla tüketilmesi halinde fayda yerine zarar da sağlayabilir. Bu güzel içeceğin fayda ve zararlarına değineceğim. Ama önce nasıl hazırlandığına bakalım.

Aşlama nasıl yapılır?

 • Avuç dolusu meyan kökü bitkisi (aktarlardan temin edilebilir)
 • 2,5 lt su
 • Bir tencereye veya çukur bir kaba meyan kökü bitkisi koyulur. Biraz yıkanıp suyu dökülür ve üzerine 2,5 litre kadar su eklenir. 3-4 saat kadar bekletilir. Daha çok kalırsa acı tat alabilir. Bekleme süresi tamamlanınca bir tülbent 4 katına katlanır ve meyan kökü tülbentten geçirilerek süzülür. Mutlaka tülbentten geçirerek süzmek gerekir ki, tortuları şerbete geçmesin. Süzdüğümüz şerbeti dolapta muhafaza ederiz ve günde 1-2 bardak soğuk olarak tüketebiliriz.

Meyan Kökünün Faydaları

Meyan Kökünün Faydaları:

 • Mide, bağırsak, yemek borusunun dostudur. Ülserlere iyi gelir.
 • Susuzluğu giderir.
 • Gribe, öksürüğe, boğaz ağrısına iyi gelir.
 • Ağız içi yaralarını tedavi edici özelliği vardır.
 • Karaciğer iltihaplanması tedavisine yardımcı olur.
 • Hazımsızlığı giderir. İshale iyi gelir.
Meyan Kökü Zararları (Yan etkileri)
 • Bazı kanser hastalığı olanların meyan kökü şerbetini tüketmemeleri gerekir. (Rahim, meme, prostat ve bunların hormonları ile ilgili kanser hastalıkları.)
 • Aşırı tüketimi halinde baş ağrısı, uykusuzluk ve yüksek tansiyon görülebilir.
 • Kalp, şeker, hipertansiyon, böbrek ve ciddi karaciğer hastalıkları olanların doktora danışarak tüketmeleri gerekir.
 • Gebelik ve emzirme sürensince meyan kökü şerbetinin tüketilmemesi gerekir.
 • Vücudun su toplamasına sebep olur.

Her bitki çayında olduğu gibi meyan kökü bitkisi ile yapılan şerbette de dikkat etmemiz gereken hususlar var. Doktora danışmak, aşırı tüketmemek gibi tedbirler alınarak içilmesi gerekir. Tüketim miktarı günde 3 bardağı geçmemelidir.
Sağlıklı günler dilerim.
Evde nefis içecekler hazırlayabileceğinizi unutmayın.
Afiyetle..


"Aşlama Nasıl Yapılır Meyan Kökünün Faydaları" için 16 yorum:

 1. Meyan kökü şerbetini duymamıştım . Teşekkürler paylaşım için 🙂 deneyeceğim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Farklı bir lezzettir. Yazın, serinletici etkisinden dolayı çok tercih edilir.

   Sil
 2. Ben çok duydum ve bende ısrarla denemeinizi tavsiye ediyorum herkese tabi çok sağlıklı bir paylaşım olmuş emeğinize sağlık

  YanıtlaSil
 3. Aşlama şerbetini ilk defa duyuyorum. Meyan kökünün faydaları da hiç azımsanacak gibi değilmiş.
  Emeğinize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydaları çok. Ama dikkatli tüketilmesi geren içeceklerden..

   Sil
 4. MEYAN KÖKÜNÜN MİDE RAHATSIZLIKLARINA İYİ GELDİĞİNİ DAHA ÖNCEDEN DE DUYMUŞTUM. BU BİLGİLENDİRME DAHA KAPSAMLI VE GÜZEL OLDU. TEŞEKKÜRLER.

  YanıtlaSil
 5. Meyan kökü, colanın o bağımlılık yapan aromasının kaynağı, değil mi? :) Aşlama daha önce içmedim ama meşhur bir yöresel tat olduğunu biliyorum. Yöresel tatlara karşı bir zaafım var, denemek isterim :) Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cola ile ilgili öyle bir haber ben de duymuştum. Asitli içecek sevmiyorum. Eve de almıyorum. Ama yöresel tatlar denemeye değer gerçekten. Teşekkürler.

   Sil
 6. Genelde bitkilerle aram iyidir ama meyan kökünü hiç sevemedim ben. Tuhaf tatlı bir tadı var. Aslında ne kadar faydalı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tadı farklı gerçekten. Seveni de çok. Sevmeyeni de.

   Sil
 7. ay bunu bilmiyom acı değil yani he öyle mi, reyhan ve kara neydi ya adı unuttum değişik isimli bir bitkinin daha içmiştim. bici bibi çok severim yapcam onuuuuu evde hiç yemedimdi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Acı değil. Ama tatlı olarak da tanımlanamıyor. Enteresan ama hoş bir tadı var. Buruk bir tat..

   Sil
 8. Meyan köküyle yapılan şerbetin tadını merak ettim, uykuyu açıcı özelliği dikkatimi çekti. Aşlamanın şekersiz içilebilmesi özelliğini de sevdim. Rengi koyuymuş, tecrübe etmek lazım. :)
  Aşlama tarifi için teşekkürler, elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deneyip beğeneceğinizi umuyorum. Sıcaklarda serinletici etkisinden dolayı Adana'da çok tercih edilir. Ama tadı damak zevkine göre farklı farklı yorumlanabilir.
   Çok teşekkürler..

   Sil

En Nefis Tariflerim Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır...